Ev ve iş yerlerinizi genel anlamda hırsızlık olaylarına karşın korumak için Hırsız Alarm Sistemleri kullanılır. Kullanım açısından ise gerek caydırıcılık gerekse koruma olarak hırsızlık olaylarına karşın etkili olduğu bir gerçektir. Özellikle iş yerlerinde bu sistemleri kullanmak neredeyse zorunlu hale geldi.

Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Hırsızlığa karşı kullanılan sistemleri sadece ışıklardan ve sesten ibaret değildir. Aslında gece vakti alarm sistemlerinin ışıkları bile çok büyük caydırıcılık özelliğine sahiptir. Bu caydırıcılığın yanında soygunu ihbar edici özelliğe de sahiptir. İlk olarak dış mekana kurulan düzeneğin ışıkları caydırıcı olur. Eğer yine de hırsızlık girişimine devam edilirse uyarı için çalan siren ve diğer özellikler ile hırsızlar yaptıkları işi bırakıp hemen kaçmaya başlar. Bu ise diğer bir önleyici özelliktir. Bu arada bazı modellerde belirlenen numaralara bilgi mesajı gönderilmesi olasıdır. Bazı sistemler akıllı telefonlara bilgi mesajı ya da arama yapabiliyorken bazı sistemler ise doğrudan bir merkeze uyarı gönderirler. Daha sonra o merkezdeki operatörler gerekli aramaları ve uyarıları yaparlar. Bu şekilde anında müdahale edilerek gerekli önlemler alınmış olur. Bunun yanında bazı sistemler kameralar ile olan biteni kayıt eder ya da belirli bir merkeze gönderir. Genellikle telefonlarınıza ulaşılamıyorsa belirli bir merkeze uyarı gönderen sistemleri kullanmanız daha doğru olur.

Alarm Sistemleri Hangi Parçalardan Oluşur?
Çoğu firma ücretsiz keşif yapıyor. Ancak bunun için dikkat etmelisiniz. Kendilerini teknik servis gibi göstermeye çalışanlar olabilir. Ya da yeni evinize taşınmadan önce alarm sistemi kurdurabilirsiniz. Alarm sistemi kurarken önce panel takılır. Sistemin beyni olan paneller diğer tüm parçalar ve iletişimi kontrol edebilirsiniz. Diğer parçalardan; dış ortama takılan ışık ve sesli uyarıcı özellikteki parçaları, iç ortamda sesli ve ışıklı uyarı veren parçaları, manyetik kontak prensibi ile çalışan parçaları, cam kırılmasına duyarlı detektörleri, tuş takımını ve varsa akıllı arama özelliğini bu panel üzerinden kontrol edersiniz. Yeni modeller içindeki bir parça ile kablosuz iletişimi aktif edebilirsiniz böylece ister kumanda ile isterseniz akıllı telefonunuz ile tüm bu parçaları kontrol edebilirsiniz.

Hırsız Alarm Sistemi Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Genel olarak tercih edeceğiniz sistem kablolu ve kablosuz olarak ikiye ayrılır. Kablolu sitemler ucuz olması ve daha pratik
çalışması ile öne çıkarken, kablosuz sistemler ise kablo ile uğraşmadan basit ve çabucak kurulması ve hiçbir yerde değişiklik yapmak zorunda kalınmaması ile tercih edilir. Diğer önemli nokta ise ürünlerin üretim yeridir. Çin malı ürünler çabuk bozulduğu için uzak durmalısınız. Merdiven altı tabire edilen ve markası belli olmayan ürünlerden uzak durmalısınız. Hırsız Alarm Sistemleri kurulum projesi ise tam ve düzenli çalışması için çok önemlidir. Doğru şekilde proje ve kurulumu yapılmayan sistemler beklendiği kadar güvenli olamayabilir.