IP Kamera Kayıt Cihazı Özellikleri

IP kameralar basit olarak elektronik ortamda çalışır. IP Kamera Kayıt Cihazı ise en iyi verimi alabileceğiniz NVR kayıt cihazlarıdır. Bu sayede IP kameranın kaliteli görüntüsünü aynı anda hem isleyebilir hem de sorunsuzca kayıt edebilirsiniz.

IP Kamera Nedir?
Kapalı devre sistemlerden (CCTV) farklı olarak IP kameralar daha pratik ve kalitelidir. Aldıkları görüntüyü dijital verilere çevirirler ve MPEG4 formatında kablolarla kayıt cihazlarına gönderirler. Gerek piksel avantajı olsun gerekse görüntüdeki netlik olsun IP kameraların performansı beğeniliyor.

IP Kameranın Avantajı Nedir?
IP Kameranın avantajlarından en çok göze çarpanı sürekli değişime açık olmasıdır. İsterseniz kablolar ile network ağı kurabilir ve bu ağa sonradan kamera ekleyebilir ya da var olan kameraları çıkarabilirsiniz. Üstelik bunların maliyeti ise sadece ekleyeceğiniz kamera kadardır. Kolay kurulumu ile basitçe ve çabucak kullanılabiliyor.

PoE (Power on Ethernet) sistemi ile ayrıca bir güç kablosuna ihtiyaç duymuyorsunuz. Yani görüntü verilerini aldığınız kablo ile kameralara elektrik iletebiliyorsunuz. Bu ise ayrıca bir kablolama gereğini ortadan kaldırıyor. Sistem parçaları birbirinden bağımsızdır, yani bir parça bozulursa sistem yine de çalışmaya devam edecektir. Ayrıca diğer sistemlerle entegre edilip güvenlik kontrollerinin daha verimli yapılmasını sağlar.

NVR Kayıt Cihazı Nedir?
“Network Video Rocorder” yani Network kayıt cihazı, IP kameradan gelen dijital verileri bir sabit sürücüye (HDD, yeni teknolojilerle birlikte SDD) üzerine kayıt eder. Kayıt işleminin hızlı olması ve istenilen tarih aralıkları içinde görüntüleri izleme imkânı verir. Ayrıca görüntüyü uzaktaki bir yetkiliye aktarma ve görüntüleri yedekleme imkanı verir. Bunun yanında bu sistem ses kaydı yapabilir. IP kameralar 5mp ve daha büyük kalitede görüntü kaydı yapabilir. Bunu ise Cat6 veya Cat5 Ethernet kabloları ile yapar. Yani ne kadar uzak ya da yakın olduğu fark etmez, IP kamera ile NVR kayıt cihazını birbirine bağlayabilirsiniz.

IP Kamera Kayıt Cihazı kullanıcılarına çok önemli bir özellik sunar. Bu ise akıllı gözetim sistemleridir. Bu sistem sayesinde ortamdaki kişileri sayabilir ya da gözünüzden kaçan bir eylemi fark edebilirsiniz. Mesela bir yere bırakılıp gidilen bir paketi sistem sayesinde fark edebilirsiniz. Ya da kameranın gördüğü alandaki başka bir içeriği arayabilirsiniz.