Kamera aracılığı ile elde edilen görüntüler, kaydedilmediği sürece yeterince faydalı değillerdir. Zaten günümüzde kamera sistemleri daha çok güvenlik ve izleme amacıyla kurulmakta ve kayıt özelliği aranmaktadır. Kamera Kayıt Cihazı kamera yoluyla elde edilen görüntülerin kaydedilerek daha sonra kullanılmasına olanak sağlamaktadır.

Kameraların güvenlik ve izleme amaçlı kullanılmalarının ardından ilk olarak video kaset kayıt cihazları kullanıma sunulmuştur. VCR olarak da adlandırılan bu sistemlerde kayıtlar fiziki ortamda saklanmalarının zorluğu ve maliyetleri sebebiyle her kesim tarafından yaygın olarak kullanılamamışlardır. Teknolojinin baş döndürücü gelişimini takiben içinde bulunduğumuz yüzyılın başından itibaren ise Dijital video kayıt cihazları (DVR) ve Network video kayıt cihazları (NVR) kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Verilerin dijital olarak güvenli ve pratik olarak saklanabilmesi ve kolayca işlenebilir hale gelmesi ile hemen her kesim tarafından yaygın olarak kullanılır hale gelen bu sistemler, gelişimlerini sürdürmüş ve pek çok özelliği bünyesine katarak geniş çaplı bir ürün yelpazesine sahip olmuşlardır.

Bu cihazlar, kameralardan gelen dijital (sayısal) verileri, hem sürekli izlenebilir bir şekilde kategorize ederek hem de bir belleğe kaydederek kullanım imkanı sunabilirler. Bu cihazlar sayesinde kameraların kontrolü çok daha kolay ve pratik hale getirilmiştir. Kayıt ise hemen her kullanıcının üstünde önemle durduğu bir özelliktir. Kayıt için kamera kayıt cihazları dahili bir bellek kullanabildikleri gibi, bu cihazların doğrudan bilgisayara bağlanabilen modelleri de bulunmaktadır. Bu durumda kontrol paneline, bilgisayara bağlı bir program aracılığı ile ulaşılır ve buradan pek çok ayarlama yapılabilir. Bu cihazlar, kameraların desteklemesi halinde ses kaydı da yapabilmektedirler. Kamera Kayıt Cihazı, video kayıtlarını değişik sayısal formatlarda yapar. Bu formatlar sayesinde görüntüler doğrudan kayıt edilmek yerine uygun şekilde sıkıştırılırlar.

Uygun bir sıkıştırma olmaması halinde elde edilen video görüntülerinin veri büyüklüğü inanılmaz seviyelere ulaşabilir. Sıkıştırmanın mantığı belirli renklerin yan yana getirilerek kodlanması olabileceği gibi, resimlerin değişmeyen bölümlerinin arka arkaya getirilerek kodlanması şeklinde de olabilir. Sıkıştırma formatına göre görüntü kalitesi ve veri boyutu değişim gösterecektir. Daha sonra bu görüntüler, kodlandıkları formatlara uygun halde bilgisayarda veya video oynatıcıda çözümlenerek görüntülenir.

Kamera kayıt cihazlarında sıkıştırma formatının yanında çözünürlük de ayrıca önem taşır. Her kullanıcı kamera kayıtlarının kaliteli olmasını ister. Ancak kalite arttıkça ihtiyaç duyulan veri depolama alanı da artacaktır. Bu da maliyet sorununu ortaya çıkarır. En basitinden örnek vermek gerekirse, çözünürlüğün 640×480 olması yerine 1280×768 olması ve daha kaliteli görüntü elde edilmesi istenirse maliyet en az 4 kart artacaktır. Üstelik bu boyutta bir verinin düzenli işlenmesi için de daha güçlü bir DVR cihazı gerekecektir. Kamera kayıt cihazları belirli miktarda kamerayı kontrol ve kayıt için geliştirilirler. Bu bakımdan genel standart 4 ve katları şeklinde kameranın desteklenmesi biçimindedir.

Kamera Kayıt Cihazlarında Aranacak Özellikler

Kamera kayıt cihazları, bugün artık hayatın hemen her yerinde karşımıza çıkmaktadırlar. Arabalara yerleştirilen ve kaza anında otomatik çalışan basit modellerden tutun da gece görüş özelliklerine sahip, kullanıcısının internet yoluyla dünyanın herhangi bir yerinden istediği kameraya bağlanabildiği modellerine kadar pek çok çeşitte DVR cihazı mevcuttur. Cihazların fiyatları özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Kaç adet kamera bağlanabileceği, desteklediği disk sayısı ve modelleri, desteklediği disk büyüklüğü, bağlantı şekilleri gibi pek çok özellik DVR cihazlarında fiyata etki edecektir. Para israfından kaçınmak için kullanım şekline göre kendinize uygun cihazın ne olduğunu birkaç adımda bulabilirsiniz.
Genel olarak güvenlik kamerası kayıt cihazlarının özellikleri arasında;

  1. Uzaktan bağlanılabilme (IP özelliği)
  2. Anlık görüntü kaydı
  3. Belirli zamanlarda çalışma üzere programlanabilme
  4. Network üzerinden çalışabilme
  5. Çözünürlük ve kayıt formatı özelliklerini ayarlayabilme
  6. Kayıt yapılan bellek teknolojilerini destekleyebilme (SSD, RAİD, SATA)

Ne Tür Bir Kamera Kayıt Cihazına İhtiyacım Var ?

Çözünürlük, bir resimdeki nokta sayısı (piksel) yada diğer bir deyişle görüntü kalitesi anlamına gelir. Görüntü kalitesi, kayıtlarda, güvenlik açısından teşhis ve tanıma amacıyla oldukça kritik bir öneme sahiptir. Eğer görüntü kalitesi sizin için kritik bir öneme sahip değilse daha ekonomik cihazlara yönelebilirsiniz. Aynı zamanda kamera kayıt cihazları tarafından sağlanan video kayıt formatları da en az çözünürlük kadar önemlidir. Bu bakımdan güncel video formatlarını destekleyen cihazlar tercih edilmelidir.

Eğer kamera kayıt sistemine uzaktan bağlanabilmek istiyorsanız IP özelliğine sahip bir cihaz edinmelisiniz. Bu sayede dünyanın herhangi bir yerinden kameranıza bağlanabilirsiniz.
Belli zaman dilimlerinde görüntü kaydına ihtiyacınız varsa, diğer zamanlarda yapılan kayıtlar işinize yaramıyor ve bellekte boşuna yer işgal ettiğine inanıyorsanız o zaman otomatik zamanlayıcı özelliğine sahip bir cihaz sizin işinizi görebilir.

İhtiyaç duyulan kamera sayısını destekleyecek bir kamera kayıt cihazının alınması önemlidir. Bu tip bir cihaz alınırken ileride ihtiyaç duyulabilecek ve eklenecek kameralar da hesaba katılmalıdır.

istanbul-kamera-chaz