Access Point
Erişim noktası demek olan Access Point (AP), birden çok bilgisayar arasında kablosuz bağlantı kurmaya yarar. Veya bu cihazları internete bağlar. Ayrıca bu cihazlar arasında zayıf olan kablosuz internet sinyalini güçlendirmek için kullanılır.
Access Point Ne İşe Yarar?
Eğer bir Access pointi kablosuz bağlantı noktası için kullanacaksanız, öncelikle bu cihazları Ethernet kablosu ile internet bağlatışına sahip bir routera bağlayın. Bağlantıyı yaptıktan sonra bazı ayarları cihaz üzerinde yapabilirsiniz. Daha sonra ister kablolu isterseniz kablosuz olarak internete bağlanabilirsiniz.
Router ile Access Point aslında farklıdır. Temel olarak router ile kullanacağınız interneti bir ağ oluşturup başka bilgisayarlarla paylaşabilirsiniz. Access Point ile var olan internetin sinyalini güçlendirip dağıtmaya yarar.
Access Point cihazını sinyal tekrarlayıcı noktası oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Daha çok ofis gibi mekanlarda kullanılan bu cihazlar oldukça kullanışlıdır. Bu şekilde kullanırsanız Access Point kablosuz sinyalleri daha da güçlendirip tekrar yayar. Bu sayede ofis içindeki tüm bilgisayarların rahatça internete erişimini sağlar. Dış ortam ve iç ortam kullanımına göre farklılık gösteren Access Point cihazlarının farklılıkları vardır. Dış ortam için üretilen modeller dış etkenlere ( yağmur, soğuk gibi ) karşı dayanıklıdır.
Access Point cihazları bilgisayarlardan başka yazıcı gibi kablosuz iletişime sahip araçların ağ ya da internete ulaşmasını da sağlarlar. Eğer yazıcınızda ya da televizyonunuzda kablosuz ağ özelliği yoksa bir aparat ile bu kablosuz ağ özelliğini kullanabilirsiniz.

Related Projects