CCTV Kablo
CCTV sistemleri ( kapalı devre kamera sistemleri) çok yaygın bir kullanıma sahiptir. Bina içi ve dışı, gece ve gündüz boyunca kullanılan CCTV kameralar, bu sistem için özel üretilen kullanır.
CCTV Kablonun Özellikleri Nelerdir?
CCTV kapalı devre görüntüleme sistemidir. Bu güvenlik sisteminin faydası kameralardan gelen görüntülerin sadece yetkili kişilerce görülüp kontrol edilmesidir. Haliyle bu sistemin diğer elemanları da özel olmalı. Özellikle CCTV Kablo dış mekandan görüntü alan kamera sistemleri her türlü iklim koşullarına maruz kalır. Bu yüzden sitem elemanları çabuk yıpranır. CCTV kablolarının bir özelliği ise dayanıklı olmasıdır.
Bu sistemlerden en iyi verimi almak için Koaksiyel türündeki kablolar kullanılır. Normal kablolarda mesafe uzadıkça enerji ve data kayıpları olur. Bu ise sistemin sağladığı görüntünün kalitesini olumsuz etkiler. Koaksiyel kablolar, bu sorunu data kablosundaki kayıpları en aza indirmesiyle tercih edilir. Bu kablolarla ses, görüntü ve enerji iletimi diğer kablolara göre daha verimlidir.
CCTV Kablolarının Çeşitleri
CCTV Kablo kullanım olarak iki farklı çeşittedir. 2+1 kablolarda sadece ses ve enerji iletimi yapılır. 4+1 kablolarda ise enerji, ses ve görüntü iletilebilir.
2+1 CCTV kablosu ile sadece görüntü ve enerji iletilir. Kamera için gereken enerjiyi yine aynı kablo üzerinden iletirsiniz. Kameradan gelen verileri de yine aynı kablodan alabilirsiniz.
4+1 CCTV kablosunda ise enerji, ses ve görüntü iletir. Ses kaydı yapan bir sisteminiz varsa bu kabloları kullanmalısınız.

Related Projects