Fiber optik kabloların kullanıldıkları alanlarda fiber optik sonlandırma için özel olarak hazırlanmış kutular tercih edilmelidir. Fiber optik kablolamalar hiçbir zaman tek başına kullanılamaz. Her projede kablolama yapılan alanın sonunda kabinetler veya sonlandırma kutuları tercih edilmelidir.

 Metal Kablo mu Fiber Kablo mu?

 Fiber optik kablolar, diğer iletişim malzemeleri ile karşılaştırıldıklarında uzun mesafelerdeki iletişimin daha hızlı ve kaliteli olmasını sağlarlar. Bu nedenle sistemler haberleşme alanında tercih edilmektedir. Metal kablolar yerine tercih edilen fiber kablolar, daha az kayba neden olmakta ve elektromanyetik etkileşimden hiçbir şekilde etkilenmemektedir. Sonlandırma yapılacağı zaman gerekli olan malzemeler arasında,

  •  Sonlandırma cihazı,
    Test cihazı,
    Kesici, sıyırıcı, soyucu ve
    Maket bıçağı yer almaktadır.

 Fiber kabloların çekilmesinden sonra yapılan sonlandırma işlemi teknik bilgi gerektiren ve son derece önemli bir konudur. Firmamız gelişen teknolojik ekipmanlar eşliğinde kurulum ve sonlandırma alanında hızlı, güvenilir ve kesintisiz hizmetler sağlamaktadır. kablolama yapılacak alanda tek parçalı ya da sonradan oluşabilecek sorunlarda kolay çözüm üretilebilme açısından kanallı kurulum yapılabilir. Çok sayıda sistemin bir arada kullanıldığı işlemlerde farklı büyüklükte sonlandırma kutuları kullanılabilir.
Sonlandırma İşlemi Öncesinde Kontrol Edilmesi Gerekenler
Sonlandırma işlemi öncesinde kurulum üzerinde belli etapların kontrol edilmesi gerekmektedir. Yapılmış olan kablolamanın ve kablo paylarının kontrol edilmesi güvenilir ve sorunsuz bir kullanım için son derece önemlidir. Sonlandırma yapılacak olan yerde kullanılan kutunun bulunduğu yerdeki montajının kontrol edilmesi sağlam ve istenilen özelliklere sahip bir kurulum için gereklidir. Sonlandırmada kullanılacak ekipmanın da eksiksiz olarak alanda bulunması sağlanmalıdır. Kabloların boylarının sonlandırma yapılacak alan için yeterli şekilde ayarlanması yapılmalıdır. Çok teknik bir iş olmamasına rağmen sonlandırma işlemini doğru ve hatasız bir şekilde yapabilen kişilerin sayısı oldukça azdır.

Kendi içinde son derece titiz bir çalışma yapılması gereken fiber optik sonlandırma işlemleri konu hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olan kişiler tarafından uygulanmalıdır. Ekiplerimiz istenen yerlere ihtiyaca uygun en doğru kablolama işlemini ve sonlandırma hizmetlerini vermektedir. Hizmet alınmak isteyen yer ve detaylar hakkında bilgi almak için ekiplerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Related Projects