NVR Kayıt Cihazı
NVR Kayıt Cihazı (Network Video Recorder), sayısal (dijital) bir video görüntüsünü sabit bir diske (HDD, ya da SDD) kayıt etmek için kullanılır. Bu teknolojinin kullanımı oldukça kolaydır ve birçok kurum bu güvenlik için bu teknolojiden faydalanır.
NVR Kayıt Cihazları Nedir?
NVR cihazlar gibi kameradan gelen görüntüyü kayıt eden başka teknolojiler de var. Hemen hepsi de görüntü ve ses kaydı da yapabiliyorlar. NVR cihazları ise genelde IP kameralar ile kullanılıyor. Genel olarak IP kameralar kablolu ya da kablosuz çalışır. Ancak kablolu çalışan IP kameralar daha hesaplı olduğu için tercih edilir. IP kameralar, aldıkları görüntüyü Ethernet ağı yoluyla bir NVR cihazına bağlı çalışır. Bu bağlantıyı Cat5 veya Cat6 kabloları ile kurarlar. Diğer sistemlerden daha iyi görüntü almak için NVR kayıt cihazı ve IP kamera beraber kullanılır. Her ne kadar bu haliyle biraz pahalı da olsa, sunduğu görüntü netliği ve diğer özellikler ile tercih edilir.
NVR Kayıt Cihazlarının Özellikleri Nelerdir?
İlk göze çarpan özelliği görüntülerdeki netliktir. Bazı IP kameraların sunduğu yüksek çözünürlüğü eş zamanlı olarak kayıt edip izleme imkanı sunarlar. Ayrıca ses kaydı, yedekleme, uzaktan izleme gibi imkanları daha kolay ve kaliteli biçimde sunarlar. Ayrıca istediğiniz tarih aralığındaki görüntülere doğrudan gidebilirsiniz ve izleyebilirsiniz. NVR Kayıt Cihazı sayesinde arşivler arasında dolaşabilir ve aradığınız görüntüyü rahatça izleyebilirsiniz.

Related Projects