Optik duman ısı dedektör “Nüans Bilişim Güvenlik Sistemleri” 

Optik duman ısı dedektör ürünleri, oldukça önemli olmakla birlikte, kullanımı günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Bu cihazlar temel olarak yangın durum göstergesi işlevine sahiptirler. Dedektörlerin kullanım alanı oldukça geniştir: Ticari faaliyet alanında kullanılan dedektörler, endüstriyel bölgelerde kullanılan dedektörler ve hanelerde kullanılan dedektörler gibi pek çok alana uygun şekilde üretilen çeşitleri bulunmaktadır.

Dedektörler nasıl çalışır?
İlkin, korunması istenen alana optik duman ısı dedektörü yerleştirilir. Dedektör bu bölgeden çektiği havayı özel bir boru aracılığıyla hassasiyet oranı yüksek olan detektöre nakleder. Dedektör bu havayı analiz eder ve uyarı sinyali verir. Bakım problemleri olan ve korunmaya aşırı derecede ihtiyaç duyulan çeşitli alanlarda dedektör kullanımı oldukça önemlidir. Çatılar, yoğun toz altındaki alanlar, depolar, ulaşımı zor olan bölümlerde bu cihazın kullanımı, oldukça fazla yarar sağlamaktadır. Bu noktada eklemek gerekir ki, dedektörlerin kaç metreküp hacimli alana tesir edeceği detektörlere göre değişmektedir.

Optik dedektörün özellikleri nelerdir?
Optik duman ısı dedektörleri, ışık sensörlü bir mekanizma sunarlar. Bir ışık kaynağında; lens (ışığı ışına dönüştürür), foto diyot ya da foto elektrik (ışık dedektörü işlevindedir) sensörleri bulunmaktadır. Ortamda duman olmadığında ışık doğrusal bir çizgi olarak detektörden kolayca geçer. Fakat mekanda duman varsa, optik algılayıcı dumanı fark eder; duman partikülleri mekanizmadaki ışınları kırarak sensöre ulaşır ve bu şekilde alarm tetiklenmiş olur. Optik duman ısı dedektör ürünleri, alevli yangınları fark etme başarısının yanında, ısı ve duman algılama hassasiyeti konusunda da oldukça fazla önerilmektedir.

Canlı Destekten Teklif Alabilirsiniz… Hemen cevap verilmektedir… (Online Destek)

Related Projects