Windows Server 2016 Özellikleri

Windows Server 2016 26 Eylül günü Atlanta’da gerçekleşen Ignite toplantısıyla sunuldu. Uzun süredir geliştirme çalışmaları ile büyük beklentilere neden olan yeni Windows Server 2016, beklentileri boşa çıkarmayacak gibi duruyor. Yaklaşık 6 boyunca yayınlanan teknik ön izlemesi olumlu karşılanıyordu.

Windows Server 2016 Yenilikleri

Konteyner: Windows Server 2016, Konteyner yapısı ile tamamen izole edilmiş bir kaynakla kontrollü ve taşınabilir bir ortamı hedefliyor. Konteyner mantığı esasında bir işletim sistemi içinde çalışan ve tamamen etrafından yalıtılmış, etkilenmeyen çalıştırmak için yapılan bir işlem ya da boş bırakılan bölge denebilir. Konteyner mantığı sanallaştırma teknolojisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu ise ileriki sürümlerde sanallaştırma konusunda epey iddialı olacak demektir. Microsoft server konteynerleri birimden izole olacak ama yine de Windows Server 2016 üzerinde çalışıyor. Hyper – V konteyneri de sanal makinalar üzerinde çalıyor.

Docker: Konteynerin yönetim, yapılandırma ve çalışmasında Docker motoru kullanılıyor. Docker konteynerler Server 2016 içinde yerleşik olarak gelse de aslında Linux için tasarlanmışlardı. Bu yüzden de açık kaynak koduna sahiptirler. Çalışan makinada donanın değiştirme: Hyper – V üzerinde çalışan izole sistemde RAM ya da Network kartı elemek ya da çıkarmak daha kolay oluyor. Daha önceki sistemlerdeki gibi Dinamik hafızaya gerek kalmıyor.

İç içe sanallaştırma: Yeni konteyner sayesinde kullanılacak özelliklerden birisi ise iç içe sanallaştırma imkanı sunması oluyor. Daha önce test ortamlarında fiziksel bir makinaya kurmak gereken Hyper – V, şimdi iç içe iki defa kurulabiliyor. Yani çalışan bir Hyper – V içinde bir tane daha kurabilirsiniz.

Host guardian: Yetkisiz girişleri engellemek için geliştirilen bir sistem. İster Azure bulut üzerinde kullanın ister kendi bilgisayarınız üzerinde kullanın.

Nano server: mümkün olan en küçük işletim sistemi dense yeridir. Şimdiden geleceğin işletim sistemi olarak görenler var.

Windows Server 2016 yeni sürümde göze çarpan diğer özelliğin ise lisanslama yaparken çekirdek bazında yapılıyor olmasıdır. Oysa daha önceden fiziksel (soket) işlemciye, çekirdek sayısına bakılmaksızın bir lisans işlemi yapılıyordu. Ancak bu durumu fiyatlar ile düzeltme yoluna gitmişler. Mesela 1 işlemci için alacağınız eski sürümle 16 çekirdekli bir işlemci için ödeyeceğiniz fiyat yaklaşık olarak aynıdır.

Windows Server İstanbul, Windows Server 2016 Fiyatları Avrupa ve Anadolu Yakası, Tüm Türkiye Geneline Hizmet Verilmektedir. Nüans Bilişim Güvenlik Ve Kamera Sistemleri… 0216 371 61 26

Canlı Destekten İsteklerinizi yazabilir. Ve Teklif Alabilirsiniz…

Related Projects