RFID El Terminali Ve Çeşitleri

 In RFID Teknolojileri

Radyo frekansı kullanarak bilgi alışverişini sağlayan RFID etiketler canlı ya da cansız varlıkların otomatik tanımlanmasını ve takibini sağlamaktadır. Bilgi transferini sağlayan el terminallerinin ileri teknoloji donanıma sahip olanları RFID el terminali ve çeşitleri olarak sunulmaktadır. Kullanımı kolay ve hızlı olan el bilgisayarı olarak tanımlayabileceğimiz el terminalleri birçok sektörde farklı alanlarda büyük avantajlar sağlamaktadır.

Kurumsal uygulamalarda, endüstriyel uygulamalarda ve farklı alanlarda kullanılan RFID el terminallerinin donanımları da farklı olabilmektedir. Mesafe RFID el terminallerinde belirleyici bir etkendir. Ne kadar mesafeden bilgi okunabildiğine göre el terminalli donanımları değişmektedir. Mobil okuyucu olarak da tanımlanan RFID el terminalleri kablosuz iş çözümleri sunmaktadır. İşlem yaparken hızlı ve verimli işlem yapma olanağı sunan RFID el terminallerinde farklı uygulamalı için geliştirilmiş farklı modeller bulunmaktadır.

Hangi RFID El Terminali Ne İçin Kullanılır?

RFID uygulamaları imalat, perakende, taşımacılık, lojistik, saha satış, servis ve sağlık sektörü gibi birçok alanda farklı dijital çözümler için kullanılmaktadır. RFID el terminali ve çeşitleri kullanım alanına göre değişmektedir. RFID el terminallerinde farklı olan özellikler şunlardır;

  • İşlemci
  • İşletim sistemi
  • RAM
  • Çalışma Mesafesi
  • Hafıza
  • Cihaz Uygunluğu
  • Düşme Mesafesi

Özelliklerine göre farklı donanıma sahip olan RFID el terminalleri kurumsal ve endüstriyel alan kullanımına göre de farklı donanıma sahip olabilmektedir. RFID el terminalinin kullanılacağı alan ve kullanım amacı hangi cihazın daha uygun olduğunu belirleyecek etkenlerdir.

RFID El Terminalinde Olması Gereken Özellikler

RFID el terminallerinde cep telefonu tablet gibi cihazlarla iletişim kurmak için Bluetooth özelliği ya da doğrudan bağlanma özelliği olmalıdır. RFID el terminallerinde bilgi alışverişi mesafe alanı geniş olmalıdır. Farklı işletim sistemleri ile uyumlu olan RFID el terminali ve çeşitleri çok daha avantajlıdır. Okuma mesafesinin geniş olması da başka bir avantajdır. RFID el terminallerinde dokunmatik ekran da artı bir özelliktir. Kullanım alanındaki ihtiyaca göre RFID el terminali ve çeşitleri donanım ve sistemleri farklı olmaktadır. Belirlenen ihtiyaca göre uygun donanıma sahip RFID el terminali tercihi yapılabilir.

author avatar
kamerasistemi
Recent Posts