RFID Sistemleri Nedir?

 In RFID Teknolojileri

RFID Sistemleri Nedir?

Rfid Kullanım Alanları Nerelerdir?

RFID takip edilmek istenen sabit ya da hareketli varlıkların radyo frekansı ile takip edilmesini sağlayan sistemdir. Bu sistemde radyo dalgaları otomatik tanımlama ile nesneleri belirler. Nesneleri tanımlamayı RFID etiketi sağlar. RFID etiketi nesneyi tanımlayan antene bağlı bir mikroçiptir. Çipin tanım bilgisi dijital bilgiye dönüştürülerek bilgisayara aktarılır. Bir çok alanda kullanılan RFID sistemleri toplanan veriyi elle saymaya gerek kalmadan bilgisayara aktaran ve verimliliği arttıran sistemlerdir.

RFID Sistemleri Ne İşe Yarar?

RFID sistemleri envanter ve stok sayımının çok daha kısa sürede yapılmasını sağlar. Belirlenen malzeme hakkında tüm detaylı bilgileri verir. Bir saniyede 750’den fazla malzemeyi okuyabilir, tanımlayabilir, bilgilerini aktarabilir. Hatasız ve hızlı otomatik veri toplanma olanağı tanır. Otomatikleştirilmiş stok kontrolü sayesinde iş sürecini hızlandırır. Ürün takibinin, stok kontrolünün hızlı bir şekilde yapılmasının yanında RFID sistemleri ile hızlı ve her an ulaşılabilir gelişmiş raporlar da hazırlanabilmektedir.

RFID Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

RFID sistemleri çok geniş kullanım alanına sahiptir. Neredeyse tüm sektörlerde endüstriyel kontrol çözümünü sağlayan RFID sistemleri ürün geçişleri, ürün sayımları, düzenleme gibi birçok sorunu hızlı ve kolay şekilde çözmektedir. RFID sistemlerinin kullanıldığı bazı alanlar şöyledir;

  • Üretim Takibi
  • Kurumsal Demirbaş Takibi
  • Stok ve Sevkiyat Yönetimi
  • Doküman Takibi
  • Personel Yönetimi
  • Dolaşan Hasta Güvenliği
  • Endüstriyel Uygulamalar
  • Hazır Giyim
  • Bebek Güvenliği
  • Sağlık İçin Taşınır Takibi

RFID Sisteminin Avantajları Nelerdir?

RFID teknolojisi işletmeler için birçok avantaj sağlar. İdari hataların önlenmesi, şirket içi kayıpların önlenmesi, işçilikten doğacak hataların önlenmesi, sevkiyat hatalarının önlenmesi RFID sistemleri ile sağlanabilecek faydalardan bazılarıdır. RFID sistemleri birçok alanda birbirinden farklı ileri teknoloji çözümler sunar.

RFID çözümleri mal ve envanterlerin, ürün ölçülerinin anında görüntülenebilmesini sağlar. Üretim ve stok bilgilerinin hatasız girilmesini sağlar. Ürünün birebir bilgisini belirleyen RFID barkottan farklı olarak sadece genel bilgileri içermez. RFID şirket içinde maliyeti azaltan verimliği arttıran çözümler sunar. İstenmeyen şirket içi yolsuzluk, hırsızlık gibi durumların da önüne geçer.

author avatar
kamerasistemi
Recent Posts