Turnike Sistemleri İle Artık Geçişler Daha Kolay ve “Güvenli”

Turnike Sistemleri günümüz güvenlik sistemlerinden, geçiş sitemlerinden en vazgeçilmezidir. Bina ya da belirli bir bölgedeki giriş, çıkışları kontrol etmek için ve belirli kişilerin geçişlerine izin vermek için kullanılır.

Turnike Sistemi Nasıl Çalışır?
Turnike sistemleri elektronik ve mekanik sistemleri kullanır. En çok kartlı geçişler için kullanılan turnikeleri, metrolarda ya da bazı kurumlara girerken görebilirsiniz. Elektronik sistemden biri de turnikeye okutacağınız kartın verileri ile mekanik sistemi çalıştırıp geçişe izin verir. İster elektronik olsun, ister jeton gibi mekanik bir sistem olsun turnikenin çalışabilmesi için bir kumandaya ihtiyaç duyulur.

Turnike Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?
Bel tipi: triplex turnike de denilir. En fazla kullanılan turnike sistemleri bunlardır. Genellikle kartla kumanda edilebilirler. İş merkezler, bazı kamu kurumları, raylı ulaşım sistemine girişler, müzeler gibi yerlerde kullanılır.
Boy tipi: kafes tipi turnikeler de denilir. Daha çok yüksek güvenlik gerektiren yerler için kullanılır. Yetkisiz girişleri kesinlikle engeller. Stadyum ya da data merkezi gibi yerlerde çok kullanılır.

VIP turnikeler: VİP kişiler ya da engelli kişiler için kullanılır. Ayrıca araç geçişleri ve özel amaçlar için kullanılır. Turnike Sistemleri özellikle dış mekan da kullanılacaksa tamamen paslanmaz çelikten yapılmış olmalıdır. Bu sayede yağmur ya da güneş gibi etkilere karşı daha uzun süre kullanılırlar. Ayrıca mekanik aksamı ve diğer hassas parçaları için de kaliteli malzeme kullanılmalıdır.