Yangın Alarm Sistemleri daha başlangıç anında yangını tespit edip uyarmasıyla çok tercih edilen önemli alarm sistemlerindendir. Hırsızlık, deprem gibi alarm sistemlerinin çalışmasını engellemez. Hatta diğer sistemlerle senkronize çalışabilir.

Yangın Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Yangını tespit ekmek için çeşitli detektörler kullanılır. Duman detektörü, ısı, alev gibi detektörler bir nedenle aktif hale gelince panele sinyal gönderir. Panel ise uyarı cihazlarını çalıştırır. Uyarı cihazları seçilen modele göre flaşörler, sirenler ya da belirlenen merkeze uyarı sinyali, belirlenen telefon numaralarına mesaj ya da sesli çağrı olarak uyarı gönderir. Çalışma mantığı olarak yangın alarm sistemleri iki farklı grupta değerlendirilir. Genel uyarı sistemleri ve Adresli uyarı sistemleri olmak üzere iki kategoriden incelenebilir.
Genel uyarı sistemleri(komvansiyonel), paneller bölge olarak kısımlara ayrılan yerlere takılır. Panelin özelliğine göre değişen sayıda bölge ve sensör takılabilir. Yangın ihbar butonları ve sensörlerden gelen uyarılar gerekli yerlere iletilir. Küçük ve orta boyuttaki binalarda kullanılan bu sistem ile yangının tam olarak nerede olduğu bilinemez. Çünkü detektörler sadece uyarı gönderirler ve panel bu uyarıyı siren ya da flaşörle ya da belirlenen merkeze bildirir.

Adresli uyarı sistemleri ise büyük bina ve tesislerde kullanılır. Belirli bir düzende döngüden oluşan hatlarına (loop) sahip bu sistemde, uyarı daha detaylı ve kesindir. Bir hatta 120 civarında detektör bulunabilir. Bu detektörlere elektronik ortamda bir kod ya da numara verilebilir. İstenirse birkaç detektöre aynı numara ya da İD verilebilir ya da her birine farklı İD verilebilir. Bu sistemde switch denilen bir parça ile detektörlerden gelen uyarıyı panel ayırt edebilir. Böylece yangın uyarısının tam olarak nereden geldiği bilinir.

Yangın Uyarı Sistemlerinde Neye Dikkat Edilmeli?
Genellikle bu sistemler bakım istemez. Ancak detektörlerin içeriğindeki hassas sensörler zamanla işlevini kaybeder. Bu yüzden periyodik olarak bakımı yapılmalı ve değiştirilmelidir. Eğer adresli uyarı sistemi kullanıyorsanız kabloların ve bağlantı noktalarının da periyodik olarak bakımını yapmalısınız. Bunun haricinde kullanılan malzemeler Çin malı olmamalıdır. Ya da tecrübeli bir ekip tarafından kurulmalıdır.

Uyarı Sisteminde Hangi Cihazlar Bulunur?

Yangın Alarm Sistemleri farklı cihazlarla birlikte çalışan bir bütündür. Sistemin tam çalışması için tüm parçaların çalışır olması gerekir. Bu parçalar; Duman Detektörü ki daha başlangıç aşamasında dumanı fark etmek için kullanılır. Duman detektörleri iki kısma ayrılır; iyonizasyon ve optik duman detektörleri. İyonizasyon modelde daha gözle görünmeyen duman için uyarı sistemi bulunur. Nem ve sıcaklık gibi değişkenlerden etkilenmez. Optik modelde ise yavaş yavaş yanan ve duman veren yangın çeşitlerine karşı uyarı sistemi içerir ve nem, ısı gibi etkilerden uzaktır. Ayrıca sıcaklık detektörleri modeline göre; ortam ısısı aniden yükselince, belli bir ısının üzerine çıkınca aktif olurlar.