Gece Görüşlü Kameraların Özellikli Çeşitleri

Güvenlik sistemlerinin tam verimle çalışabilmesi için gece de görüntü alması önemlidir. Oysa ışığın olmadığı ortamlarda kameralar kayıt yapamaz. Gece Görüşlü Kamera ile bu sorun çok kolay aşılıyor. Güvenlik sistemlerinin asıl hassas noktası gece görüşleridir. Genel olarak gece görüntü alan sistemlerin iki farklı çalışma sistemi bulunur.

Gece Görüşlü Güvenlik Kameraları Nasıl Görüntü Alır?
Temel olarak “Gerçek DayNigh” ve “ Elektronik DayNight” olarak iki farklı görüntü alma sistemi bulunur. Elektronik Daynight Sistemi: gece performansı düşüktür. Gündüz renkli, gece siyah-beyaz görüntü alır. Gece siyah beyaz görüntü alması ise elektronik ortamda yapılır. Bu kamera tipleri genel olarak iç ortamlarda, ofis gibi mekanlarda kullanılır.

Gerçek Daynight Sistemi: bu kameralarda çift sensör bulunduğu için biraz pahalıdır. Gündüz ve gece farklı sensörler kayıt yapar. Genel olarak dış ortamlarda kullanılır. Ancak bu kameralarda ışığın olmadığı ortamlarda yine görüntü alamazlar. Bunun yerine başka bir kamera tipi kullanılır.

Sıfır Işıkta Gece Görüş Kameralar Görüntü Alınır mı?
Işığın aydınlatma gücü “lüx” olarak ölçülür. Sıfır lüx ise hiç ışık yok demektir. Böyle bir ortamda görüntü almak İR ( İnfraRed) yani kızılötesi kameralarla mümkündür. Bu kameralar kızılötesi ışık yayan LED yardımıyla kendi ışıklarını kullanırlar. İnsan gözü bu dalga boyundaki ışığı göremez. Bu kızılötesi LED lambaların ışık yayabilmesi için ışığın belli bir seviyenin altına düşmesi gerekir. Sonrasında ise otomatik olarak devreye girerler. Daha sonra kızılötesi ışıkta kayıt yaparlar. Gündüz renkli görüntü kayıt eden IR kameralar, gece ise siyah – beyaz görüntü kayıt eder.

IR Kamerada Neye Dikkat Edilmeli?
IR (kızılötesi ) kameradan alacağınız görüntü kalitesi öncelikle kameradaki merceğe, lense bağlıdır. Bunun için görüntüleyeceğiniz alanın uzaklığını ve büyüklüğünü belirlemeniz ve buna göre bir kamera tercih etmeniz daha doğru olur. Gece kızılötesi ışıl yayan LED için ayrıca enerji harcayacaktır. Seçeceğiniz adaptör ve yedek güç kaynağını buna göre seçmeniz daha doğru olur.
Gece Görüşlü Kamera ile kaliteli görüntü elde etmek için sensör hassasiyeti önemlidir. Ayrıca gece aydınlatma için kullanılan IR LED özellikleri ve ne kadar kapasiteye sahip oldukları da önemlidir. Seçeceğiniz lensin özelliğine göre ve görüntülenen nesnenin uzaklığına göre de görüntü kalitesi değişir. Ayrıca toprak özellikle IR dalga boyundaki ışığı emer. Yani toprak kızılötesi kamera için boşluk gibi görünecektir. Ancak beton, özellikle metaller ayna gibi kızılötesi ışınları yansıtacaktır. Bu yüzden kameranın tam karşısında bulunan ya da LED ışınlarını yansıtıp görüntüyü bozacak nesnelere dikkat etmelisiniz.