Cctv Kamera : Güvenlik sistemlerinin vazgeçilmezlerinden biri de görüntü sistemleridir. Görüntü almak, iletmek ya da değerlendirmek için kullanılan sistemlerden biri de Cctv Kamera sistemleridir.

Cctv Kamera Nedir?

Cctv Kamera

Cctv Kamera

“Close Circuit Television” kelimelerinin baş harfleri kullanılarak anlatılan bu görüntü sistemi “Kapalı Devre Televizyon” anlamına gelir. En önemli özelliği ise kameralar aracılığıyla elde edilen görüntülerin kapalı devrede tutulmasıdır. Yani elde edilen görüntüler, sadece belirli bir merkeze gönderilir ve o merkezce depolanır, işlenir. Dışarıdan kimseye açılmaz. Bu haliyle çok uzun zamandır hemen hemen tüm güvenlik sistemlerinde kullanılıyor. Bu sistemin kablolu ve kablosuz olmak üzere iki ayrı tercihleri de piyasada bulunuyor. Ancak kablolu modeller daha çok tercih ediliyor.

Kapalı Devre Görüntüleme Sistemlerinin Avantajı Nedir?
Kapalı devre sistemler güvenlik alanında olduğu kadar trafik gibi farklı alanlarda da kullanılıyor. Görüntü kaydı yapabilmesinin yanı sıra mikrofonlar ile ses kaydı da yapabiliyor. Bu sayede bir olayı önleyebilme ya da olmuş bir olayı daha iyi araştırabilme fırsatı sunuyor.

Kapalı Devre Görüntüleme Sistemleri Nerelerde Kullanılıyor?
Cctv Kamera banka ya da resmi kurumlarda kullanılır. Bunun yanında okullarda da sıkça kullanılıyor. İşletmelerin ve fabrikaların güvenliğinde kullanılıyor. Ayrıca trafikte kullanımı oldukça yaygındır. Hatta MOBESE, aslında büyük bir kapalı devre sistemidir. Bunun yanında özellikle okul servisleri gibi ses ve görüntü kaydının zorunlu olduğu aralarda, toplu taşımada da oldukça sık kullanılıyor. Ya da tiyatro ve sinema gibi kalabalık erlerde kullanılıp olası bir tehlikeyi önleyebiliyor. ip kamera sistemleri