Güvenliğiniz İçin Ev Alarm Sistemleri

Herkes evinde huzurla ve rahatça oturmak ister. Siz evde yokken ya da uyurken güvenliğinizi Ev Alarm Sistemleri ile sağlayabilirsiniz. Artık birçok apartman ya da site toplu olarak bir güvenlik sistemini kullanmaya başladı. Bunun getirdiği fark ettikçe bu oran giderek artıyor. Ve firmalar her geçen gün farklı özellikte güvenlik sistemleri üretiyor.

Ev Alarm Güvenlik Sistemini Nasıl Seçmeliyim?

Ev Alarm Sistemleri

Ev Alarm Sistemleri

Öncelikle sistemi kurduracak ekip tecrübeli ve bilindik bir marka olmalıdır. Garanti süresini ve garanti şartlarını iyi değerlendirmelisiniz. Seçeceğiniz ürünlerin özelliğini ve nasıl kullanılacağını bilmelisiniz. Ayrıca son zamanlarda yaygınlaşan akıllı telefon uygulaması ile senkronize çalışan sistemleri de inceleyebilirsiniz. Ya da kapı zilini görüntülü duafon ile değiştiren paketi inceleyebilirsiniz. Bunun yanında sistemler kablolu ve kablosuz olarak ikiye ayrılır. Kablolu sistemlerde ev içinde kablo ile sağlıklı bir sistem kurabilirsiniz. Eğer duvarlarda ya başka yerde bir değişiklik istemiyorsanız kablosuz modeli deneyebilirsiniz. Bu modellerin ise sürekli pil gibi bakımını yapmanız gerekir.

Ev Alarm Sistemi Hangi Parçalardan Oluşur?

Alarm sistemlerinin beyni olan panel tüm sistemi yönetir. Diğer parçaların çalışıp çalışmadığını ve gerekli görevleri yapan asıl parça paneldir. Panelleri ise tuş takımı (Keypad) ya da kumanda ile kontrol edebilirsiniz. Ya da dilerseniz bazı modelleri kullanıp akıllı telefonla kontrol edebilirsiniz. PIR detektör ise ortamda insanların izinsiz girişini algılar. İster duvara, ister tavana monte edilen modelleri bulunur. Bazı modeller evcil hayvanları tanır ve onları görmezden gelir. Manyetik kontaklar ise kapı, pencere gibi açılır yerlerde bulunur. İki parça olan bu kontaklar birbirinden uzaklaştıklarında panele sinyal gönderir. Genellikle dış ortamlarda kullanılan kızılötesi bariyerler ile iki ya da daha fazla cihaz arasında bir kızılötesi ışınla hat oluşturulur ve bu hattı geçen bir şey olursa panele mesaj gönderir. Duman ya da ısı detektörleri ile de sistemi aynı zamanda yangınlara karşı da kullanabilirsiniz. İç ve dış ortamlara takılan flaşörlü siren sistemleri ile yetkisiz girişlerde çevreye ses ve ışıkla uyarır. Son olarak bir akü ile sistemi elektrik kesintilerine karşı koruyabilirsiniz.

Ev Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Ev Alarm Sistemleri çalışma prensibi basittir. Tuş takımına( keypad) şifreyi girip ya da kısa yol tuşuyla sistemi aktif edebilirsiniz. Kapatmak için ise yine tuş takımına şifrenizi girmeniz gerekir. Aktif hale gelen sistem sistemdeki algılayıcılardan ( manyetik kontaklar, PIR gibi) gelen uyarıları panele gönderilir. Panel ise özelliklerine göre sirenleri çalıştırır, telefonunuza mesaj gönderir ya da ilgili merkeze sinyal gönderir. Daha sonra gerekli yerleri (polis, itfaiye) siz ya da ilgili merkezdeki görevliler arar.  Hırsız alarm sistemleri