İp Kamera Özellikleri Ve Bilmek İstedikleriniz

İp kamera, sensörlü bir mekanizmadır. İp kameradaki sensörlü yapı, herhangi bir görüntüyü yakalamaya yardımcı olmaktadır. Bu görüntüler daha sonra dijital formata dönüştürülerek kullanıcılara iletilmektedir. Dijital format sunan ip kameralar, analog kameralardan görüntüyü işleme biçimi ile ayrılmaktadır. Bu kamera sistemi ile görüntüler anlık yakalanabildiği gibi, görüntülere farklı cihazlar üzerinden erişim de sağlanabilir. Ayrıca, çalışırken bilgisayara ihtiyaç duymayanip kamera, yüksek kalite görüntüler de sunmaktadır. Çeşitli avantajları olan ip kameraların bakım maliyetleri de oldukça düşüktür. Basit ve kolay anlaşılabilir ara yüzü, arttırılabilir programları / özellikleri ve uygun bakım maliyetleri dolayısıyla günümüzde pek çok işletme, kurum ve kuruluş güvenlik için bu kameraları tercih etmektedir.

İp Kamera Özellikleri
İp kameraların çalışma prensibi ve kayıt iletme mantığı oldukça basittir. Kameranın çalışması için herhangi bir karta, ekstra kayıt cihazına ya da bunlara benzer diğer aparatlara ihtiyaç yoktur. Bu kameralara internet ya da ağ (network) üzerinden kolaylıkla erişim sağlanabilmektedir.Kullanım yerine ve amacına göre “kablolu ip kamera” ve “kablosuz ip kamera” çeşitleri bulunmaktadır. İp kameraların üzerindeki sensörler aracılığı ile alınan görüntü ve sesler, anında dizüstü ya da masaüstü bilgisayar, tablet veya akıllı mobil cihazlar üzerinden izlenebilmektedir. Ayıca, ayarlanabilir ve programlanabilir bir çalışma sistemi bulunan ip kameralarda görüntüleri kaydetme ve depolamanın yanı sıra hareket algılamaya bağlı alarm yönetimi özellikleri de bulunmaktadır. Bu özelliği dolayısıyla olası yangın, gasp ya da hırsızlık gibi durumlarda bu kameralar oldukça işlevsel olabilmektedir.

İp Kameralar Nasıl Çalışır?
İp kameraların en büyük özelliği, görüntüyü anında kullanıcılara ulaştırabiliyor olmasıdır. Bunun için, ip kameranın sensör ve lenslerinde meydana gelen görüntü, ilk olarak elektrik sinyaline dönüştürülür. Analog olan bu sinyal, ip kameranın içerisinde bulunan işlemciye yönlendirilir. İşlemci, analog haldeki elektrik sinyalini, dijitale dönüştürür. Bu dijital sinyal, kaydedilebileceği gibi, çeşitli yerlerden (ftp / web sever, smtpclient gibi)yayınlanabilir de. Endüstri kuruluşlarında, trafikte ya da çocuk bakımında uzaktan görüntüleme olarak; mağaza, ev, ofis gibi alanlarda güvenlik önemli olarak kullanılanip kamera sistemlerine olan talep gün geçtikçe artmaktadır