Cat7 Kablo Nedir?
Zaman zaman Cat7 kablo nedir sorusu ile karşılaşılmaktadır. Özellikle internet kullanıcılarının aşina olabileceği Cat7, internet erişimi sağlamak amacıyla kullanılan, bakır kablolar kategorisindeki bir UTP kablo türüdür. Gigabyte hızında veri aktarımı sağlayan Cat7; Cat5 ve Cat6 kablo türlerinden sonra kullanılmaya başlanmıştır.
Cat7 Kablonun farkı nedir?
7. kategori kablo anlamına gelen Cat7 kablolar, Cat5 ev Cat6 kablolara göre daha çok bant genişliği frekansı ve veri akış hızısağlamaktadır. Cat7; 5. ve 6. kategori kablolarına oranla çok daha fazla miktarda veri transferi olanağına sahiptir. Bu kablonun koruma kılıfı, parazitlenmeleri önlemek için, diğer kablo türlerine oranla daha kalın tasarlanmıştır. Bu durum da onu diğer UTP kablolara oranla daha sert ve kalın yapmaktadır.
Cat7 Kablonun Özellikleri Nelerdir?
Cat7 kablo, 600 – 900 Mhz aralığında bir bant genişliğine sahiptir. Cat7, veri transferinde 10 gigabit hızına kadar ulaşabilmekte olup, kablo çiftleri metal aksam ile kaplıdır. Bu metal aksam aynı zamanda kabloyu topraklamakta ve aşırı elektrik yükünden korumaktadır. Bu durum Cat 7’yi, önceki nesil UTP kablolarına nazaran, elektromanyetik dalgalardan en az şekilde etkilenen kablo türü de yapmaktadır. Kablonun tüm perleri,koaksiyel kablo sarım stili ile örülmüş ve kablonun dışı plastik muhafaza ile kaplanmıştır. Bu sayede Cat 7 kablodaki veri hızı kayıpları minimum seviyeye çekilmiştir. Cat7 kablo nedir sorusuna yönelik temel yanıtlar bu şekildedir.

Related Projects