Fiber Kablo
Saç teli kalınlığında ve son derece hassas olarak üretilen fiber kablolar, ışığın saf bir cam ip üzerinden iletilmesi prensibine göre çalışmaktadır. Özellikle çevresel şartların zor olduğu nemli ve rutubetli ortamlarda bu kablolar ile döşenmiş tesisatlar ile stabil bir bağlantı sağlanabilmektedir. Fiber kablolar iletimi saniyede 300 bin kilometrelik hız ile gerçekleştirirler.
Fiber Optik Kablolar Kaça Ayrılır?
Merkez çaplarına, yapıldıkları malzemeye ve ışığın kırılma şekline göre fiber optik kabloları 2’ye ayırabiliriz. Bunlar;
Tekil modlu fiberler ve
Çoğul modlu fiberler olarak anılır.
Kullanım yerine ve şartlarına göre farklı koruyucu ve esneklik kazandıran ilavelere sahip olan kablolar, kemirgenlerin ısırmasına karşılık da özel kimyasallar ile kaplanmaktadır. Fiber optik kabloların kullanılması ile geniş band aralığı sağlanabilir. Çevre koşullarına karşı dirençli olan sistemler, kolay kurulum sağlanma özelliği ile de tercih sebebi oluşturmaktadır. Maliyet açısından uygun olan sistemler güvenlik açısından da son teknolojiler ile donatılmıştır.
Fiber Optik Kabloların Kullanım Alanları
Kısa sürede geniş bir kullanım alanına sahip olan kablolar, uzun mesafeli ve büyük kapasiteli haberleşmenin yanı sıra orta mesafeli küçük kapasiteli sistemlerde de tercih edilmektedir. Kapalı devre televizyon sistemlerinden veri iletimine, uçak içi donanımlardan trafik kontrol sistemlerine kadar farklı alanlarda kullanılan fiber kablolar zor şartlar altında çalışan reklam panolarında da kullanılmaktadır. Firmamız sunduğu hizmetler ile müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun malzeme tercihi ile fark yaratmaktadır.

Related Projects