Synology Server
Bilgisayar dünyasında ağ, birbirine bağlı bilgisayarların bir araya getirdiği sisteme denirken, Server yani sunucu ise, ağ üzerinde, bir bilgiyi veya programı, ağ kullanıcılarına paylaştıran ve dağıtan, donanım ve yazılımdır. Sgnology Server denilince akla gelen ise NAS cihazıdır. NAS (Network Attached Storage) ağa bağlı depolama anlamına gelmektedir. Özellikle iş ağlarında verilerin sürekli ulaşılabilir güvenli bir alanda depolanması sorununa çözüm olarak sunulan NAS’lar sunucudan bağımsız olarak çalışabilirler. NAS’lar aslında yerel ağa bağlı olarak yüksek hızda erişim ve depolama yapabilen, dosya giriş-çıkış işlemleri için tasarlanmış bir tür dosya sunucusudur.
Neler Yapılabilir ?
Bir Synology NAS cihazı ile, dosya paylaşımı yapılabilir, download istasyonu kurulabilir, video, müzik veya resim istasyonu oluşturulabilir. Üretici firma, üretilen modellere yönelik onlarca program ile pek çok alanda destek sağlamaktadır.
Bulut özelliği son birkaç yıldan beri oldukça popüler olan ve yaygınlaşan, verilerinizin dünyanın neresine giderseniz gidin yanınızda olmasını sağlayan bir teknolojidir. Bir NAS ile kendi özel bulut istasyonunuza sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda bu cihazlar, diğer popüler bulut sağlayıcıları ile senkronize olabilme yeteneğine sahiptir.
Kişisel kullanıcılar için uygun olmadığını düşünenler için bir iki örnek verelim. Bir Synology Server ile google eklentisi kullanılarak torentler sürükle bırak ile doğrudan indirilebilir, sıkıştırılmış ise otomatik olarak açılır, yine uygun eklentiler ile altyazısı dahi otomatik olarak bulunur ve film çalıştırılabilir. Otomatik olarak günlük yedek alabilir, dünyanın her yerinden dosyalarınıza anında erişebilirsiniz. Çevrenize wifi yoluyla ağınıza bağlanabilme imkanı tanıyabilir, her türlü dosyanızı, sizin istediğiniz sınırlar içinde paylaşıma açabilirsiniz. Çevrenizdekiler evlerindeki pek çok cihaz ile sunucuya bağlanarak film, müzik vb. medyaları izleyebilirler. Kendi web server’ınızı kurabilir, tüm dünyadan web sayfanıza ulaşılmasını sağlayabilirsiniz. Synology Server yalnızca profesyonel kullanıcılar için değil, tüm düzeyden ağ ve iletişim meraklılarına hizmet verebilecek ürün yelpazesine sahiptir.

Related Projects