Yangın Kablosu
Yangın ihbar sistemlerinin doğru ve etkin şekilde çalışması için Yangın Kablosu kullanılır. Bu kablolar ateşe dayanıklıdır ve elektrik iletiminden başka amaçlar için kullanılmaz.
Yangın Kablolarının Özelliği Nedir?
Genel olarak yangın ihbar sistemlerinde ve büyük binaların içinde yangına dayanıklı kablolar kullanılır. Her iki türde de amaç alevin etkisiyle kabloların zarar görmesini engellemektir. bu kablolar sayesinde metro, hastane gibi kritik binaların ve güvenlik sistemlerinin çalışmasını aksatmaması sağlanır. Bu kabloların değişik türde üretilenleri alev geciktirici, düşük duman yoğunluklu gibi türleri olmakla beraber en çok kullanılanı Halojensiz (HFFR) kablolardır.
Yanmaz Kablo Özellikleri Nelerdi?
Halojensiz kabloların içeriğindeki yalıtım ve kaplama malzemeleri Flor, Klor, İyot gibi halojen elementler bulunmaz. Bu özellikleri ve bileşenindeki diğer maddeler sayesinde yandığında zehirli gazlar yerine sadece su ve karbondioksit açığa çıkarır.
Alev iletmez kablolar ise Polipropilen (PP) ve Polietilen (PE) içerirler. Ancak kolay yanarlar, alev kablo boyunca ilerlemez. Yanan kısım ise bazı oksitli bileşikler ile alev kendi kendine söner. Yandığı zaman da çok az yoğunlukta duman çıkarır.
Alev iletmeyen halojensiz kabloların ise kullanımı Avrupa ve Amerika’da insan kalabalığının yoğun olduğu yerde zorunlu hale getirilmiştir.
Yangın Kablolarının Faydaları
Yangın Kablosu endüstriyel binalar, metro gibi kritik yapıların iletişim ve enerji hatlarının daha güvenli olmasını sağlar. İçeriğindeki maddeler sayesinde yangının ilerlemesini engeller ya da sınırlar. Yangın anında enerji ve iletişimin iletimini eksiksiz şekilde gerçekleştirilmesine yardım eder.

Related Projects